Posted by on 28 maja 2018

Mullighan i in. (Wydanie z 29 stycznia) raport na temat prognostycznego znaczenia zmian IKZF1 u pacjentów pediatrycznych z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). Autorzy stwierdzili również, że sygnatura ekspresji genów u pacjentów z ALL BCR-ABL-ujemnym, która jest związana ze słabym wynikiem (zgodnie z przewidywaniami zmian IKZF1), jest podobna do profilu ekspresji genu u pacjentów z BCR-ABL- pozytywny ALL. Biorąc pod uwagę, że około 85% dzieci z ALL BCR-ABL-pozytywnymi ma również delecję IKZF1, pojawiają się dwa pytania o potencjalnych implikacjach klinicznych i prognostycznych.
Po pierwsze, czy nadzorowana analiza może wykryć znaczące różnice w sygnaturach ekspresji genów między pacjentami z ALL BCR-ABL-dodatnim, którzy również mają zmianę w IKZF1 i tych, którzy mają IKZF1 typu dzikiego.
Po drugie, ponieważ zmiany IKZF1 powodują złe rokowanie u pacjentów z ALL o standardowym ryzyku i pacjentami z ALL o wysokim ryzyku ALL, jest to zły wynik dla dzieci z dodatnim BCR-ABL ALL po prostu odzwierciedleniem częstości zmian IKZF1. w tej populacji. Innymi słowy, czy pacjenci z dodatnim BCR-ABL ALL i IKZF1 typu dzikiego mają lepszy wynik niż pacjenci z dodatnim BCR-ABL ALL, którzy mają delecję IKZF1.
Bruno C. Medeiros, MD
Stanford University School of Medicine, Stanford, CA 94305
edu
2 Referencje1. Mullighan CG, Su X, Zhang J, i in. Delecja IKZF1 i rokowanie w ostrej białaczce limfoblastycznej. N Engl J Med 2009; 360: 470-480
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Mullighan CG, Miller CB, Radtke I, i in. Białaczka limfoblastyczna BCR-ABL1 charakteryzuje się delecją Ikarosa. Nature 2008; 453: 110-114
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Medeiros porusza dwa interesujące pytania dotyczące klinicznych i prognostycznych implikacji mutacji IKZF1 w pediatrycznej ALL. Oba pytania dotyczą bardzo małej podgrupy pacjentów z BCR-ABL1-dodatnim ALL, u których nie występuje zmiana IKZF1. Konkretnie, Medeiros pyta, czy pacjenci z ALL-pozytywnym BCR-ABL1, którzy mają IKZF1 typu dzikiego, mają odmienny profil lub wynik ekspresji genu w porównaniu z pacjentami z ALL-dodatnimi BCR-ABL1, którzy mają mutację IKZF1. Niestety, ani nasza oryginalna kohorty ALL, ani rozszerzona kohorta 2 nie miały wystarczającej liczby pacjentów z ALL BCR-ABL1-dodatnim, którzy nie mieli zmiany IKZF1, aby umożliwić nam wykonanie statystycznie solidnych analiz różnic w profilu ekspresji genu i wyniku. Tylko 5 z 21 pacjentów z ALL pozytywnym dla BCR-ABL1 nie miało mutacji IKZF1. Analiza zdecydowanie większej liczby pacjentów pediatrycznych i dorosłych z dodatnim ALL BCR-ABL1 będzie wymagana do ostatecznego udzielenia odpowiedzi na te ważne pytania.
James R. Downing, MD
Charles G. Mullighan, MD
Szpital naukowy St. Jude Children s Hospital, Memphis, TN 38105
James. org