Posted by on 1 sierpnia 2018

Ekspozycja płodu na leki przeciwpadaczkowe w dawkach niższych niż wymagane do wytworzenia wad wrodzonych może powodować zaburzenia poznawcze i behawioralne, ale poznawcze skutki ekspozycji płodu na leki przeciwpadaczkowe są niepewne. Metody
W latach 1999-2004 włączaliśmy ciężarne kobiety z epilepsją, które przyjmowały jeden lek przeciwpadaczkowy (karbamazepinę, lamotryginę, fenytoinę lub walproinian) w prospektywnym, obserwacyjnym badaniu wieloośrodkowym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Podstawową analizą jest porównanie wyników neurorozwojowych w wieku 6 lat po ekspozycji na różne leki przeciwpadaczkowe w macicy. Niniejsze sprawozdanie koncentruje się na planowej tymczasowej analizie wyników poznawczych u 309 dzieci w wieku 3 lat.
Wyniki
W wieku 3 lat dzieci, które były narażone na działanie walproinianu w macicy, miały znacznie niższe wyniki IQ niż te, które były narażone na inne leki przeciwpadaczkowe. Po dostosowaniu do IQ matki, wieku matki, dawki leku przeciwpadaczkowego, wieku ciążowego w chwili urodzenia i matczynego stosowania premedytacji u matki, średnia IQ wynosiła 101 dla dzieci narażonych na lamotryginę, 99 dla osób narażonych na fenytoinę, 98 dla osób narażonych na karbamazepinę i 92 dla osób narażonych na walproinian. Średnio dzieci narażone na walproinian miały wynik IQ o 9 punktów mniejszy niż wynik osób narażonych na działanie lamotryginy (95% przedział ufności [CI], 3,1 do 14,6; P = 0,009), 7 punktów niższy niż wynik osób narażonych na fenytoinę (95% CI, 0,2 do 14,0; P = 0,04) i 6 punktów mniej niż wynik osób narażonych na karbamazepinę (95% CI, 0,6 do 12,0; P = 0,04). Związek pomiędzy stosowaniem walproinianów i IQ zależał od dawki. Dzieci IQ były istotnie związane z matczynym ilorazem inteligencji wśród dzieci narażonych na karbamazepinę, lamotryginę lub fenytoinę, ale nie wśród osób narażonych na walproinian.
Wnioski
W ekspozycji macicy na walproinian, w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi lekami przeciwpadaczkowymi, wiąże się zwiększone ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych w wieku 3 lat. To odkrycie potwierdza zalecenie, aby walproinian nie był stosowany jako lek pierwszego wyboru u kobiet w wieku rozrodczym.
Wprowadzenie
Kobiety cierpiące na epilepsję są bardziej narażone na skutki ubogiej ciąży, chociaż większość ich dzieci jest normalna.1 U zwierząt ekspozycja płodu na leki przeciwpadaczkowe w dawkach niższych niż te, które powodują wady strukturalne, może powodować deficyty behawioralne i poznawcze, zmieniać neurochemię i zmniejszenie masy mózgu.2,3 Skutki ekspozycji na leki przeciwpadaczkowe u ludzi mogą przyczyniać się do słabych wyników neurorozwojowych4, ale ryzyko to należy zrównoważyć z potencjalnie poważnym ryzykiem zarówno dla matki, jak i płodu, spowodowanego przez napady padaczkowe.5 Leki przeciwpadaczkowe mogą mieć ryzyko różnicowe w czasie ciąży, ale brakowało badań, które wskazywałyby na wybór leków przeciwpadaczkowych u kobiet w ciąży lub mogących zajść w ciążę. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Amerykańskiej Akademii Neurologii, Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów [7] oraz Międzynarodowej Ligi przeciwko Epilepsji (8), wśród leków przeciwpadaczkowych nie ma rozróżnienia pod względem ryzyka teratogennego
[hasła pokrewne: ośrodek leczenia uzależnień warszawa, piramida zdrowego żywienia dla dzieci, dyżury aptek czechowice dziedzice ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek czechowice dziedzice ośrodek leczenia uzależnień warszawa piramida zdrowego żywienia dla dzieci