Posted by on 4 grudnia 2018

Elizabeth Lunbeck napisała ambitną, szczegółową i bardzo interesującą książkę o psychiatrii amerykańskiej na początku XX wieku. Korzystając z narzędzi historyka i umiejętności utalentowanego pisarza, przedstawia historię tej dyscypliny w okresie zasadniczej transformacji. Podczas gdy tak wiele historycznych badań psychiatrii zostało napisanych przez członków dyscypliny, odzwierciedlając rozwój konkretnej szkoły myślenia, Lunbeck próbował spojrzeć na ten okres historii psychiatrycznej szerzej, używając kontekstu społecznego, aby zbadać, w jaki sposób psychiatrzy postrzegają społeczeństwo i jak społeczeństwo ukształtowało rozwój myśli psychiatrycznej. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o psychiatrii i psychoterapii związanej z naszym codziennym życiem, z naszym szczęściem i nieszczęściem, z naszym spełnieniem i rozczarowaniami, a także z psychopatologią poważnej choroby psychicznej. Ale, oczywiście, zaangażowanie psychiatrii w biznes codziennego normalnego życia jest stosunkowo nowe i to właśnie ta ogromna zmiana kroniki Lunbecka. Powołując się na pisma Michela Foucaulta i często odwołując się do jego poglądów na temat ewolucji dyscyplin społecznych i zawodowych, opowiada historię zmiany ról od opiekunów azylu na współczesnych psychiatrów, od alienistów (tych, którzy studiowali wyobcowaną mentalnie źle) sędziom normalności, lekarzom zdrowia psychicznego.
Zakres tej książki jest szeroki, ale główne narzędzia badawcze są dość specyficzne. Lunbeck wykorzystuje obszerne historie przypadków i zapisy z Boston Psychopathic Hospital, instytucji stojącej na czele nowoczesnej praktyki psychiatrycznej, bardziej przypominającej szpital niż azyl, w którym wprowadzono nową dyscyplinę pracy socjalnej i gdzie nacisk był wyraźnie akademicki. W ciągu ostatnich 80 lat szpital psychopatyczny w Bostonie przekształcił się w jeden z najbardziej szanowanych szpitali psychiatrycznych, ciesząc się długim współpracą z Harvard Medical School i ostatecznie stając się Massachusetts Mental Health Center, publicznym szpitalem z wybitnym wydziałem akademickim. Po prostu jako studium takiej instytucji na przestrzeni tego stulecia, książka ta jest fascynująca i daje bardzo potrzebną historyczną perspektywę obecnym uczniom dyscyplin zdrowia psychicznego, którzy zostali złapani dziś w innym okresie nagłej zmiany.
W pierwszej połowie książki Lunbeck wykorzystuje zapisy przypadków szpitala psychopatycznego w Bostonie jako okienka do działania tej wzorcowej instytucji oraz do zawodów psychiatrii, psychologii i pracy socjalnej. Zajmuje się życiem i naukami psychiatry EE Southarda, który kierował szpitalem i wsparł skok zawodu psychiatrycznego na nowym stanowisku autorytetu kulturalnego. Cytuje odkrycie testu diagnostycznego i leczenia kiły układu nerwowego jako ogromnej zmiany w psychiatrii – nie tylko w dziedzinie bardziej medycznego głównego nurtu medycznego, ale także w sfery prywatnej seksualności i moralności publicznej. Analizuje również rozwój narzędzi oceny psychologicznej, w oparciu o rozkład normatywny, który po raz kolejny wprowadził myślenie diagnostyczne do nowej sfery, kładąc podwaliny pod nowoczesne badanie osobowości i jej nakładanie się z zaburzeniami osobowości.
[patrz też: diagnoza integracji sensorycznej, vacu activ przeciwwskazania, mięsak jelita cienkiego ]

Be the first to comment.

Leave a Reply

*