Posted by on 4 grudnia 2018

Zapalenie naczyń i krioglobulinemia związane z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. 51-letnia kobieta z przewlekłym zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) i krioglobulinemią typu II zgłaszała zmęczenie, ból w kostkach i nawracające plamki powierzchownych zmian naczyniowych u jej nóg. Nie miała dowodów na udział nerki. Przeciwciała przeciwko HCV i RNA HCV były wykrywalne w surowicy, a stężenia aminotransferaz w surowicy były podwyższone.
Panel A pokazuje aspekt środkowy dolnej nogi pacjenta; strzałka wskazuje obszar dotykanej plamicy około 2 cm na 3 cm. Panel B pokazuje nieodwirowaną surowicę pacjenta po 48 godzinach w temperaturze 4 ° C; strzałka wskazuje krioprecypitat. Po odwirowaniu kriokryt wynosił 6 procent. Dalsza ocena wykazała, że krioglobuliny składają się z poliklonalnych łańcuchów kappa IgG i IgM. Pacjentów leczono interferonem alfa (3 miliony jednostek trzy razy w tygodniu) przez sześć miesięcy. Łagodne zmęczenie utrzymywało się po rozpoczęciu leczenia, ale bóle stawów ustąpiły w ciągu kilku tygodni, a zmiany skórne zniknęły w ciągu trzech miesięcy. Stężenie aminotransferaz w surowicy nigdy nie powróciło do normy. Gdy interferon alfa został przerwany, bóle stawów i zmiany skórne powróciły.
Rycina Zapalenie naczyń i krioglobulinemia związane z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

A. Obaid Shakil, MD
Adrian M. Di Bisceglie, MD
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892

Powołując się na artykuły (4)